Allsvenska tv-sändningar 2010

CANAL+ sänder Veckans Match från Allsvenskan. Dessutom sänder TV4 ett antal matcher under våren.
Säsongskortet - missa inte en allsvensk spark!Övriga allsvenska matcher kan ses i pay-per-view-sändningar (PPV) hos Canal Digital, Telia, Viasat och comhem.
Läs här om hur du bokar Säsongskortet!

Listan kompletteras löpande vartefter ny information tillkommer från tv-bolagen.
Lö 13 mars 16.00 Kalmar-Göteborg TV4
Sö 14 mars 14.30 AIK-Mjällby CANAL+ Sport1
Må 15 mars 19.00 Örebro-Åtvidaberg CANAL+ Sport1
Lö 20 mars 16.00 BP-AIK TV4
Ti 23 mars 19.00 Malmö-Örebro CANAL+ Sport1
Lö 27 mars 16.00 Kalmar-Elfsborg TV4
Må 29 mars 19.00 Helsingborg-Göteborg CANAL+ Sport1
On 31 mars 19.00 Djurgården-BP CANAL+ Sport1
Ti 6 april 19.00 Åtvidaberg-Kalmar CANAL+ Sport1
Sö 11 april 12.30 Helsingborg-Elfsborg CANAL+ Sport1
On 14 april 19.00 AIK-Halmstad CANAL+ Sport1
Sö 18 april 12.30 Göteborg-Elfsborg CANAL+ Sport1
Ti 20 april 19.00 Helsingborg-Malmö CANAL+ Sport1
Lö 24 april 16.00 AIK-Häcken TV4
Sö 25 april 15.00 GAIS-Kalmar CANAL+ Sport1
To 29 april 19.00 Göteborg-Malmö CANAL+ Sport1
Sö 2 maj 12.30 AIK-Djurgården CANAL+ Sport1
On 5 maj 19.00 Elfsborg-Malmö CANAL+ Sport1
To 6 maj 19.00 Göteborg-AIK CANAL+ Sport1
Lö 8 maj 16.00 Malmö-Åtvidaberg TV4
Sö 9 maj 14.30 Örebro-Djurgården CANAL+ Sport1
Må 10 maj 19.00 GAIS-Göteborg CANAL+ Sport1
On 12 maj 20.00 Elfsborg-AIK CANAL+ Sport1
Lö 15 maj 16.00 Mjällby-Malmö TV4
Sö 16 maj 18.00 Kalmar-Helsingborg CANAL+ Sport1
Lö 22 maj 16.00 Helsingborg-Halmstad TV4
Må 24 maj 20.00 Malmö-BP CANAL+ Sport1
Sö 18 juli 16.30 Elfsborg-Örebro CANAL+ Sport1
Sö 25 juli 16.30 Halmstad-Göteborg CANAL+ Sport1
Sö 1 aug 16.30 Malmö-GAIS CANAL+ Sport1
Sö 8 aug 16.30 AIK-BP CANAL+ Sport1
Lö 14 aug 13.30 Elfsborg-Kalmar TV4
Sö 15 aug 16.30 Göteborg-Helsingborg CANAL+ Sport1
Må 16 aug 19.00 Mjällby-Örebro CANAL+ Sport1
On 18 aug 19.00 BP-Djurgården CANAL+ Sport1
Lö 21 aug 16.00 Gefle-Mjällby TV4
Sö 22 aug 16.30 Djurgården-Göteborg CANAL+ Sport1
Må 23 aug 19.00 Halmstad-Malmö CANAL+ Sport1
On 25 aug 19.00 Helsingborg-Trelleborg CANAL+ Sport1
Lö 28 aug 16.00 Örebro-Helsingborg TV4
Sö 29 aug 16.30 AIK-Göteborg CANAL+ Sport1
Sö 12 sep 16.30 Djurgården-Örebro CANAL+ Sport1
Må 13 sep 19.00 Göteborg-GAIS CANAL+ Sport1
On 15 sep 20.00 Malmö-Helsingborg CANAL+ Sport1
Sö 19 sep 16.30 Halmstad-Örebro CANAL+ Sport1
Må 20 sep 19.00 Djurgården-Malmö CANAL+ Sport1
On 22 sep 19.00 Elfsborg-Göteborg CANAL+ Sport1
Sö 26 sep 16.30 Malmö-Göteborg CANAL+ Sport1
Må 27 sep 19.00 AIK-Helsingborg CANAL+ Sport1
On 29 sep 19.00 GAIS-Häcken CANAL+ Sport1
Sö 3 okt 16.30 Djurgården-AIK CANAL+ Sport1
Sö 17 okt 16.30 BP-Göteborg CANAL+ Sport1
Må 18 okt 19.00 Elfsborg-Helsingborg CANAL+ Sport1
On 20 okt 19.00 GAIS-Örebro CANAL+ Sport1
Sö 24 okt 15.00 Helsingborg-Åtvidaberg CANAL+ Sport1
Må 25 okt 19.00 Halmstad-AIK CANAL+ Sport1
On 27 okt 19.00 Häcken-Malmö CANAL+ Sport1
Sö 31 okt 16.30 Halmstad-Helsingborg CANAL+ Sport1
Må 1 nov 19.00 BP-Malmö CANAL+ Sport1
Sö 7 nov 16.30 Malmö-Mjällby CANAL+ Sport1
Sö 7 nov 16.30 Helsingborg-Kalmar CANAL+SPORT2