Inga nollor kvar i Superettan

Örgryte toppar fortfarande tabellen men i den åttonde omgången kom säsongens första förlust, den kom borta mot Helsingborg IF, 0-2. På den nedre halvan spräckte Frej en annan nolla, segernollan, genom att vinna hemma på Vikingavallen med 2-1 mot nykomlingen Landskrona BoIS. Nionde omgången inleds redan på tisdag.

Värnamo-Halmstad 1-3

Det blev tredje raka segern för Halmstads BK efter full pott på Finnvedsvallen i Värnamo. Gabriel Gudmundsson gjorde två mål, Tryggvi Hrafn Haraldsson gjorde ett. Alexander Achinioti Jönsson gjorde Värnamos tröstmål.

Halmstad fick en smakstart med mål redan i femte minuten då Gudmunsson tryckte in Höskuldur Gunnlaugssons passning från nära håll. Kvitteringen kom 13 minuter senare, Achinioti Jönsson sköt, bollen tog på en HBK-are och ställde Malkolm Nilsson i målet. Sju minuter senare återtog HBK ledningen genom Haroldsson som tackade för den fina passningen från Pontus Silfwer. Sista ordet också till HBK då Gudmundsson sköt in 3-1 tio minuter in på andra halvlek, ett resultat som stod sig matchen ut. Två minuter för slutet fick Värnamos York Rafael rött kort.

- Otroligt skönt, en lättnad för mig att komma igång lite med poäng- och målskyttet, sa Gabriel Gudmundsson till hallandsposten.se efter sina första mål sedan premiären mot Degerfors.

Helsingborg-Örgryte 2-0

Det blev Helsingborg som spräckte Örgrytes förlustnolla. Efter en mållös och ganska chansfattig halvlek gjorde HIF målen efter paus.
Matchen blev knappt 30 minuter försenad på grund av att Olympia tvingades utrymmas. Röken från bengaler nådde Olympias automatiska brandvarnare med följd att larmet gick.

Calle Johansson nickade in 1-0 i den 61:a minuten på Darijan Bojanics vänsterhörna. Tio minuter senare kom 2-0 och åter en gång var det Bojanic som låg bakom målet. Han tog sig fram på vänsterkanten, spelade in bollen mot mål och för Mamudo Moro var det bara att sätta foten till i öppet mål från en halv meter.
- Efter mindre bra insatser senast mot GAIS och BoIS var det starkt av oss att hålla ut hela vägen, sa Calle Johansson till C More efter sitt första mål i år.
- Vi kom inte upp till vår nivå, vi fick inte igång vårt spel. Vi ska också komma ihåg att det här var en riktigt svår bortamatch. Vi vill fortfarande komma högt i tabellen, så jag känner ingen oro över fortsättningen, sa Örgrytes Daniel Paulson i samma kanal.

GAIS-Eskilstuna 0-1

Sjätte raka utan förlust för Eskilstuna. Försvararen Adnan Kojic gjorde matchens enda mål i den 51:a minuten, hans första mål i Superettan i Eskilstunas tröja efter flytten från Halmstad. Målet var en delikatess då han chippade in bollen från 20 meter över hemmamålvakten Alexander Nadj. Totalt delade domaren Fredrik Klitte ut tio varningar, fördelade på fem för varje lag. 2 277 tittade på. För GAIS var det sjätte raka utan vinst.

- Jag kände redan när bollen lämnande foten att det skulle bli mål. Vi går för alltid för tre poäng och just tre poäng borta mot GAIS känns extra starkt, sa Adnan Kojic på klubbens hemsida efter segern i Göteborg.

Gefle-Jönköping 1-2

Jönköping har vänt sin negativa trend och spelade fjärde raka utan förlust. Gefle gick till pausvila tack vare Adam Bergmark-Wibergs mål i den 29:e minuten. I andra halvlek var det Peter Gwargis som gjorde målen och då han gjorde båda vann Jönköpings Södra.

Målen kom i den 58:e respektive 68:e minuten. Det första efter ett sevärt anfall från smålänningarna, det andra på ett välriktat skott utanför straffområdet. Peter Gwargis, som gjort tre U17-landskamper och nyligen uttagen i P18-landslaget, är just bara 17 år och har redan gjort tre mål i årets Superettan. Vad månde bliva?

Degerfors-Brage 2-2

Sargon Abraham klättrade upp som tvåa i skytteligan efter att ha gjort båda målen för sitt Degerfors i kryssmötet med Brage. Vilket fick Brages tränare Klebér Saarenpää att kommentera:
- Det känns som om vi kommer att kryssa oss igenom den här serien lite. Starkt av oss att komma tillbaka två gånger i en svår bortamatch.

Det var Brages femte kryss och Degerfors blott andra. Båda lagen har elva poäng. För Degerfors var det nionde raka utan förlust på Stora Valla.
- Sett till 90 minuter är kanske ett oavgjort resultat relativt rättvist, men det svider att tappa ledningen två gånger, sa Degerfors tränare Stefan Jacobsson.

Sargon Abraham gjorde sitt första mål tre minuter före pausvilan efter att ha dribblat sig förbi två Bragespelare och nätat från nära håll. I den 55:e minuten klackade Benjamin Hjertstrand in Robbin Selins hörna. 2-1 gjorde Sargon Abraham på straff i den 73:e minuten sedan Viktor Göransson fallit i straffområdet. Med sex minuter kvar av ordinarie tid nickade Marcus Astvald in kvitteringen på Anton Lundins inlägg.

Falkenberg-Norrby 0-0

Ett ganska logiskt resultat i en chansfattig match där Falkenbergs målvakt Johan Brattberg kanske var mest nöjd. Brattberg fick nämligen ställa sig i hemmalagets mål sedan ordinarie Hampus Nilson insjuknat matchdagen.
- Defensivt gör vi allt rätt, precis som Norrby. Vi måste bli vassare på sista tredjedelen, kommenterade Falkenbergs tränare Hasse Eklund.

- Det krävdes en bra laginsats för att få med sig poäng från Falkenberg och det lyckades vi bra med, sa Norrbys försvarare Jonathan Azulay till norrbyif.se.

Varberg-Öster 1-2

Dubbel målskytt, men skadad. Det fick Liridon Silka vara med om på Påskbergsvallen när Öster vände underläge och vann.
- Jag tycker jag hade bra positionering och många avslut. Sen fick jag sätta två stycken vilket inte sker jätteofta, men det är alltid kul att komma med i målprotokollet, sa Silka till smp.se.

Silka, som värvades från Värnamo inför säsongen, gjorde sitt första Östermål i den 41:a minuten på Stefan Karlssons inlägg och Calle Johanssons klackpassning. Segermålet kom i den 71:a minuten då Silka efter en hörna sköt ett pressat skott precis under ribban. En hörna låg också bakom Varbergs ledningsmål i den elfte minuten, som gjordes av Gabriel Altemark Vanneryr. Med fyra minuter kvar av ordinarie tid tvingades Silka lämna planen med en misstänkt stukad fot.

Frej-Landskrona 2-1

Så vet då även Frej hur det känns att vinna i årets Superettan. Första segern togs mot nykomlingen Landskrona och Joakim Runnemo blev stor matchhjälte då han gjorde båda målen. Det första chippade han i redan efter fem minuter, det andra pricksköt han in efter en hörna i den 23:e minuten. Monday Samuel reducerade i den 59:e minuten och BoIS hade två riktigt bra chanser att också kvittera, men Frej höll undan.

- Sammanfattningsvis är det en insats vi skäms över. Det finns inga ursäkter. Så här dåligt ska det inte vara. Jag gick inte igenom HIF-matchen (1-1) med spelarna. Jag ville att vi skulle lägga den upplevelsen bakom oss när vi skulle upp här och spela en helt annan typ av match. Det var kanske fel. Jag får tänka igenom det, summerade BoIS-tränaren Agim Sopi efter förlusten på klubbens hemsida.

Nionde omgången avgörs 22-25 maj. Samtliga matcher visas i C More/Sportkanalen.

Upplagt av: Larne Wallisson