Matcher idag - Svenska Fotbollförbundet

Välj förbund och datum
Landskamper 2019-06-16
Tid Match Resultat Anläggning
Dam VM Grupp F
15:00 Sverige - Thailand 5 - 1 Stadium Allianz Riviera
18:00 USA - Chile 3 - 0 Parc des Princes

Hela landskampsprogrammet

Matcher 2019-06-16
Tid Match Resultat Anläggning
Superettan
17:30 Halmstad - Mjällby AIF 2 - 0 Örjans Vall
Div 1 Norra, herrar
17:00 Vasalunds IF - Akropolis IF 1 - 2 Skytteholms IP 1
Div 1 Södra, herrar
17:00 IFK Värnamo - Utsiktens BK 2 - 2 Finnvedsvallen
Div 2 Norrland, herrar
15:00 Piteå IF FF - Friska Viljor FC 1 - 4 LF Arena
Div 2 Norra Svealand, herrar
14:30 Skiljebo SK - FC Gute 1 - 2 Hamre 1
Div 2 Södra Svealand, herrar
15:00 IFK Haninge - Södertälje FK 4 - 0 Torvalla IP 1
17:00 Assyriska FF - IFK Aspudden-Tellus 2 - 1 Södertälje Fotbollsarena
17:00 Värmbols FC - Arameisk-Syrianska IF 0 - 4 Backavallen A
Div 3 Norra Norrland, herrar
14:00 Bergnäsets AIK - Morön BK 0 - 1 Bergsvallen
15:00 Storfors AIK - IFK Holmsund 3 - 2 Hedens IP Storfors
Div 3 Södra Norrland, herrar
16:00 Avesta AIK - Säters IF FK 1 - 2 Avestavallen A
Div 3 Nordöstra Götaland, herrar
16:00 IK Tord - Skärblacka IF 0 - 2 Rosenlunds IP 3
Div 3 Mellersta Götaland, herrar
14:00 Melleruds IF - Ödsmåls IK 5 - 2 Rådavallen
Div 3 Södra Götaland, herrar
16:00 Tomelilla IF - Kvarnby IK 6 - 0 Tomelilla IP A-plan
Elitettan
12:00 Umeå IK FF - Lidköpings FK 3 - 0 Umeå Energi Arena SOL
13:00 Kvarnsvedens IK - Morön BK 1 - 1 Ljungbergsplanen
14:00 Assi IF - AIK 1 - 1 Billerud Korsnäs Arena
14:00 IF Brommapojkarna - Borgeby FK 2 - 1 Grimsta IP 1
16:00 Hammarby IF FF - Asarums IF FK 4 - 1 Hammarby IP 1
Div 1 Norrland, damer
14:00 Umedalens IF - Domsjö IF 2 - 0 Umedalens IP
15:00 Själevads IK - Notvikens IK DFF 0 - 4 Själevads IP A-Plan
16:30 Team TG FF - Luleå SK 4 - 3 Umeå Energi Arena SOL
Div 1 Norra Svealand, damer
13:00 Sandvikens IF - Rimbo IF 3 - 0 Jernvallen 1 Konstgräs
Div 1 Södra Svealand, damer
18:00 FC Djursholm - Telge United FF 0 - 4 Djursholms IP 1
Div 1 Mellersta Götaland, damer
13:00 Vimmerby IF - IFK Örby 2 - 2 Arena Ceosvallen
15:00 Husqvarna FF - Lindö FF 2 - 2 Vapenvallen
Div 1 Norra Götaland, damer
17:00 Lödöse Nygård IK - IK Gauthiod 1 - 4 Alevi A
Div 1 Södra Götaland, damer
14:00 IS Halmia - Lörby IF 1 - 2 Halmstad Arena P2
15:00 Eskilsminne IF - Trelleborgs FF 2 - 0 Västergårds IP 5, huvudplan
P19 Allsvenskan Södra - vår
14:00 IF Elfsborg - Malmö FF 1 - 1 Borås Arena
14:00 Ängelholms FF - Halmstads BK 0 - 3 Fridhemsparken, Ängelholm Naturgräs
14:00 Östers IF - Mjällby AIF 2 - 1 Myresjöhus Arena 1
16:00 Kalmar FF - Helsingborgs IF 1 - 1 Gasten IP
P19 Allsvenskan Norra - vår
15:00 Gefle IF FF - Hammarby IF FF 1 - 8 Gavlevallen
P19 Div.1 - Region 6
13:30 Östersunds FK - Härnösands FF 1 - 2 Jämtkraft Arena
P19 Div.1 - Region 5
13:00 Håbo FF - Sollentuna FK 0 - 2 Gröna Dalens IP Konstgräs
13:00 IK Frej Täby FK - IFK Stocksund 3 - 2 Vikingavallen/Täby IP 1
P19 Div.1 - Region 4
11:00 BK Forward - Athletic FC Eskilstuna 6 - 2 Trängens IP Konstgräs
12:00 IFK Aspudden-Tellus - FBK Karlstad 1 - 5 Aspuddens IP 1
12:00 Västerås SK FK - IFK Haninge 2 - 4 Solid Park Arena
17:00 Västerås BK 30 - Nyköpings BIS 1 - 0 Ringvallen 2 (konstgräs)
P19 Div.1 - Region 3
14:00 Jönköpings Södra IF - Växjö Norra IF 6 - 2 Jordbrovallen
14:00 Motala AIF FK - Växjö BK 9 - 0 Idrottsparken Motala
15:30 Lindö FF - IFK Berga 4 - 3 Fastighetsteknik Arena
P19 Div.1 - Region 2
13:00 Lidköpings FK - Vänersborgs FK 5 - 2 Framnäs IP A-plan
16:00 Vänersborgs IF - IF Warta 1 - 0 Vänersvallen Nord Konstgräs
17:00 Norrby IF - Qviding FIF 4 - 3 Ramnavallen konstgräs
P19 Div.1 - Region 1
12:00 IFK Hässleholm - Landskrona BoIS 2 - 3 Österås IP B-plan
13:00 Lunds BK - BK Olympic 4 - 1 Klostergårdens IP, centrumplan
14:00 IF Lödde - IF Limhamn Bunkeflo 1 - 3 Tolvans IP A-plan
P17 Allsvenskan Södra - vår
13:00 Helsingborgs IF - Kalmar FF 0 - 2 Olympiafältet Plan 6
14:00 Degerfors IF - Trelleborgs FF 2 - 3 Stora Valla
14:00 IFK Göteborg - Halmstads BK 2 - 0 Kamratgården 2 hybrid
14:00 Örgryte IS FF - Örebro SK FK 3 - 4 Hammarviken Arena
P17 Allsvenskan Norra - vår
13:00 IK Sirius FK - Hammarby IF FF 0 - 2 Lötens IP Konstgräs
15:00 Umeå FC Akademi - Vasalunds IF 1 - 0 Tegstunets IP
15:00 Älvsjö AIK FF - IF Brommapojkarna 2 - 3 Älvsjö IP 1
16:00 IK Frej Täby FK - Skiljebo SK 3 - 4 Vikingavallen/Täby IP 1
P17 Div.1 - Region 6 (Norr)
14:00 Ersmarks IK - Morön BK 13 - 0 Nolia 1
15:00 Bodens BK FF - Tegs SK Fotboll 1 - 4 Boden Arena
17:30 Gimonäs Umeå IF - Skellefteå FF 5 - 1 Ålidhem Arena
P17 Div.1 - Region 6 (Söder)
13:00 Kubikenborgs IF - IF Älgarna 1 - 0 Kubikenborgs IP konstgräs
13:00 Selånger FK - Friska Viljor FC 1 - 5 Selånger IP
14:00 Sollefteå GIF FF - GIF Sundsvall U16 3 - 0 Nipvallen
14:15 IFK Östersund Ungdom U 17 - Östersunds FK 1 - 7 Jämtkraft Arena B-plan
P17 Div.1 - Region 5
12:00 Gefle IF FF - Årsta FF 0 - 0 Gavlevallen
13:30 Roslagsbro IF - IFK Stocksund 0 - 6 Vårlyckan 2
14:00 Enskede IK - Dalkurd FF 2 - 2 Enskede IP 2
15:30 IK Brage - Sollentuna FK 1 - 0 Domnarvsvallen
16:30 FC Gute - IF Stockholms Fotbollsakademi 0 - 0 Säve konstgräs
17:30 Forssa BK - Sandvikens IF 1 - 1 Sportfältets konstgräs
P17 Div.1 - Region 4
13:00 BK Forward - Athletic FC Eskilstuna 2 - 4 Trängens IP Konstgräs
14:00 Tullinge Triangel Pojkar FK - IFK Kumla 7 - 0 Brantbrinks IP 1
15:00 IK Franke - IFK Haninge 1 - 2 Råby IP 3 (konstgräs)
15:00 Karlslunds IF HFK - Assyriska FF 0 - 2 Karlslund Arena
P17 Div.1 - Region 3
15:00 Åtvidabergs FF - Husqvarna FF 6 - 1 Kopparvallen
P17 Div.1 - Region 2
14:00 Skövde AIK - Utsiktens BK 2 - 7 Lillegårdens IP, B-plan
14:15 Älvsborg FF - Skoftebyns IF 2 - 0 Påvelund 1 Konstgräs
16:00 Utbynäs SK - IFK Skövde FK 4 - 5 Lemmingvallen 1 Gräs
P17 Div.1 - Region 1
13:00 Falkenbergs FF - BK Höllviken 3 - 3 Kristineslätt IP 1
13:00 FK Karlskrona - Vellinge IF 2 - 2 Lyckåvallen
14:00 Kristianstad FC - Varbergs GIF FK 2 - 4 G:a Idrottsplatsen A-plan (friidrottsyta)
14:00 Varbergs BoIS FC - IFK Fjärås 0 - 2 Påskbergsvallen B
P16 Nationell Grupp 1
13:00 Ystads IF FF - Trelleborgs FF 2 - 1 Sandskogens IP A-plan
P16 Nationell Grupp 2
13:00 Halmstads BK - Lunds BK 10 - 0 Halmstad Arena P4
16:00 Qviding FIF - Landskrona BoIS 7 - 2 Valhalla 1 Konstgräs
P16 Nationell Grupp 3
14:00 FBK Karlstad - Jönköpings Södra IF 10 - 2 Örsholmens IP Docero Arena
14:00 IFK Göteborg - Karlstads BK 2 - 2 Överåsvallen 1 Konstgräs
P16 Nationell Grupp 4
15:00 BK Forward - IK Frej Täby FK 3 - 1 Trängens IP Konstgräs
P16 Nationell Grupp 5
11:00 Athletic FC Eskilstuna - BK Sport 3 - 1 Ekängens IP KG
15:30 Västerås SK FK - Tyresö FF 11 - 1 Solid Park Arena
17:30 IK Franke - IF Brommapojkarna 0 - 6 Råby IP 3 (konstgräs)
P16 Nationell Grupp 6
14:00 FC Djursholm - IK Brage 3 - 1 Djursholms IP 2
15:00 Forssa BK - GIF Sundsvall 4 - 3 Sportfältets konstgräs
P16 Nationell Grupp 7
14:00 Alnö IF - Stugsunds IK 4 - 0 Släda IP
P16 Nationell Grupp 8
12:30 Kiruna FF - Gammelgårdens IF 0 - 2 Lombia IP
Svenska Spel F19 Norra
12:15 Hammarby IF FF - Eskilstuna United DFF 3 - 2 Hammarby IP 1
14:00 Morön BK - IF Brommapojkarna 3 - 2 Skogsvallen
16:00 IK Uppsala Fotboll - AIK FF 0 - 1 Lötens IP Konstgräs
SM F17 Norra Norrland
16:30 Umeå IK FF - Gimonäs Umeå IF 7 - 2 Nolia 1
SM F17 Mellersta Norrland
13:00 Ope IF (1)/Svegs IK - IF Team Hudik 2 - 0 Odensala Sportfält 1
14:00 Sundsvalls DFF/Sidsjö Böle - Bik Sportklubb 2 - 1 Nya HK Vallen 1
16:00 Selånger FK/Alnö IF - IFK Timrå 4 - 2 Selånger IP
SM F17 Norra Svealand
15:00 Bollnäs GIF FF/Kilafors IF - Ornäs BK 1 - 4 Sävstaås IP
15:00 Sunnersta AIF - Kvarnsvedens IK 0 - 4 Sunnersta IP
17:45 Gefle IF FF - Vaksala SK 2 - 0 Gavlevallen
SM F17 Mellersta Svealand
16:30 P18 IK - Djurgårdens IF FF (1) 0 - 10 Visborgsvallen A plan
SM F17 Södra Svealand
17:00 Smedby AIS - Djurgårdens IF FF (2) 0 - 7 Mirum Arena
18:00 Nyköpings BIS/IFK Nyköping - IFK Stocksund 2 - 1 Rosvalla IP KG A