Matcher idag - Svenska Fotbollförbundet

Välj förbund och datum
Matcher 2019-06-19
Tid Match Resultat Anläggning
Superettan
18:30 Match framflyttad till nytt datum till följd av framställan från Jönköpings Södra IF, efter att spelare tillhörande Jönköping blivit uttagen i U21-landslaget. Jönköpings Södra IF - Varbergs BoIS FC 3 - 1 Stadsparksvallen
Div 1 Södra, herrar
19:00 Kristianstad FC - Torns IF 0 - 2 Kristianstads Fotbollsarena
Div 2 Norrland, herrar
19:00 Gottne IF - IFK Umeå 2 - 2 Haraldsängen 1
19:00 Sandviks IK - Anundsjö IF 2 - 1 Sandviks IP
19:30 IFK Östersund - Kramfors-Alliansen 3 - 0 Jämtkraft Arena
Div 2 Norra Svealand, herrar
19:30 Skiljebo SK - Valbo FF 4 - 1 Hamre 1
Div 2 Södra Svealand, herrar
19:30 IFK Aspudden-Tellus - FC Stockholm Internazionale 0 - 2 Aspuddens IP 1
19:45 Huddinge IF - Värmbols FC 1 - 2 Källbrinks IP 1
Div 2 Norra Götaland, herrar
19:00 Torslanda IK - Vårgårda IK 2 - 2 Torslandavallen 1 Gräs
19:00 Vänersborgs FK - Nordvärmland FF 1 - 3 Vänersvallen Nord Konstgräs
19:30 IFK Tidaholm - Stenungsunds IF 0 - 2 Tidavallen A-plan
Div 2 Östra Götaland, herrar
19:00 IFK Hässleholm - Nosaby IF 3 - 1 Österås IP A-plan
19:00 IFÖ Bromölla IF - IFK Berga 1 - 1 Strandängens IP A-plan
19:30 FK Karlskrona - Hässleholms IF 2 - 2 Västra Mark IP
Div 2 Västra Götaland, herrar
19:00 IS Halmia - Vinbergs IF 4 - 1 Örjans Vall
Div 3 Norra Norrland, herrar
19:30 Harads IF - Morön BK 1 - 4 Kamrums IP
Div 3 Mellersta Norrland, herrar
19:00 Frösö IF - Sollefteå GIF FF 3 - 0 Länsförsäkringar AC 1
19:00 Stöde IF - Östavalls IF 2 - 2 Stöde IP
19:00 Sund IF - Härnösands FF 0 - 5 Malands IP
19:30 IF Älgarna - Söderhamns FF 1 - 2 Ängevallen
Div 3 Södra Norrland, herrar
19:00 Sandvikens AIK FK - Torsåkers IF 2 - 0 Jernvallen 1 Konstgräs
19:00 Säters IF FK - Fagersta Södra IK 0 - 1 Säters IP
Div 3 Norra Svealand, herrar
19:30 BKV Norrtälje - Vallentuna BK 3 - 1 Norrtälje IP 1
19:30 Märsta IK - IFK Uppsala 0 - 2 Midgårdsvallen Konstgräs
20:00 IFK Österåker FK - Västerås IK 0 - 1 Österåkers Friidrottsarena
20:00 IK Franke - Brottby SK 3 - 0 Råby IP 3 (konstgräs)
20:00 Värtans IK - Vaksala SK 1 - 3 Hjorthagens IP 1
Div 3 Södra Svealand, herrar
19:30 Hargs BK - Värmdö IF 1 - 0 Folkungavallen
20:00 Hanvikens SK - Ängby IF 1 - 1 Trollbäckens IP 1
Div 3 Västra Svealand, herrar
19:00 Adolfsbergs IK - Kungsör BK 2 - 2 Lugnets IP Konstgräs
19:00 Hertzöga BK - Säffle FF 2 - 1 Ilanda IP A-plan
19:00 IFK Sunne - FBK Karlstad 3 - 0 Kolsvik
19:30 IK Arvika Fotboll - Yxhults IK 1 - 1 Solviksvallen
Div 3 Nordöstra Götaland, herrar
19:00 Tenhults IF - Högsby IK 2 - 1 Kabevallen
19:15 Lindö FF - Eneby BK 1 - 3 Fastighetsteknik Arena
19:30 Smedby AIS - Vimmerby IF 3 - 0 Mirum Arena
Div 3 Nordvästra Götaland, herrar
19:00 IK Virgo - Jonsereds IF 3 - 2 Mossens IP 1 Gräs
19:00 Kållered SK - Gårda BK 2 - 1 Kållered Sportcenter 1
19:00 Lerkils IF - Landvetter IS 0 - 1 Ledets IP
19:00 Västra Frölunda IF - Angered BK 2 - 2 Ruddalen 1 Konstgräs
19:30 Dalen/Krokslätts FF - IK Kongahälla 4 - 1 Krokslättsvallen konstgräs
Div 3 Mellersta Götaland, herrar
19:00 Skoftebyns IF - Alingsås IF FF 0 - 1 Nysätra IP
19:00 Ödsmåls IK - Ahlafors IF 0 - 2 Ödsmåls IP
Div 3 Sydöstra Götaland, herrar
19:00 IFK Grimslöv - Växjö Norra IF 1 - 6 Furuskans, Grimslöv
19:00 Saxemara IF - Pukebergs BK 0 - 4 Hejan Saxemara
19:00 Sölvesborgs GoIF - FK Karlshamn United 2 - 2 Svarta Led
Div 3 Sydvästra Götaland, herrar
19:00 Höganäs BK - Markaryds IF 3 - 0 Höganäs Sportcenter A-plan
19:00 Åsa IF - Gnosjö IF 2 - 1 Åsa IP A
19:30 Älmhults IF - Råå IF 0 - 0 Älmevallen
Div 3 Södra Götaland, herrar
19:00 Kvarnby IK - FBK Balkan 1 - 5 Bäckagårds IP plan 1
19:00 Södra Sandby IF - Tomelilla IF 2 - 2 Södra Sandby IP A-plan
Elitettan
18:00 Kvarnsvedens IK - Hammarby IF FF 2 - 0 Ljungbergsplanen
Div 1 Norra Svealand, damer
19:30 Rimbo IF - Bele Barkarby FF 2 - 0 IP Arkadien 1
20:00 Västerås BK 30 - Sollentuna FK 2 - 0 Ringvallen 2 (konstgräs)
Div 1 Mellersta Götaland, damer
18:30 Jitex Mölndal BK - Bergdalens IK 3 - 0 Åbyvallen 1 Konstgräs
Div 1 Norra Götaland, damer
19:00 IK Rössö Uddevalla - Lödöse Nygård IK 5 - 0 Rimnersvallen
19:30 Alingsås FC United - IK Friscopojkarna 3 - 1 Mjörnvallen, A-plan
19:30 Skövde KIK - Skoftebyns IF 1 - 3 Södermalms IP
Div 1 Södra Götaland, damer
19:00 Färjestadens GOIF - Karlskrona FF 2 - 0 Tallhöjdens IP
19:00 Lörby IF - Ifö Bromölla IF 0 - 0 Lörby Park
P19 Allsvenskan Södra - vår
17:00 BK Häcken - Åtvidabergs FF 8 - 1 Bravida Arena
18:00 IFK Göteborg - Östers IF 4 - 0 Kamratgården 2 hybrid
18:00 Malmö FF - IFK Värnamo 8 - 0 Malmö Stadionområdet Hybridplanen
18:00 Trelleborgs FF - Helsingborgs IF 0 - 1 Vångavallen, Trelleborg C-plan
P19 Allsvenskan Norra - vår
16:00 IF Brommapojkarna - IK Sirius FK 0 - 1 Grimsta IP 1
18:00 Örebro SK FK - IFK Lidingö FK 2 - 1 Behrn Arena
19:30 Vasalunds IF - Assyriska FF 1 - 2 Skytteholms IP 3
P19 Div.1 - Region 5
17:00 FC Gute - Hammarby TFF 7 - 0 Gutavallen
19:00 Sollentuna FK - Brommapojkarna DFF 0 - 2 Edsbergs Sportfält 3
19:30 Sandvikens IF - Sundbybergs IK 1 - 4 Jernvallen 5 VM-arenan konstgräs
P19 Div.1 - Region 4
19:30 Västerås BK 30 - FBK Karlstad 3 - 3 Ringvallen 1
P19 Div.1 - Region 2
19:15 Sävedalens IF - Norrby IF 2 - 3 Vallhamra 2 Konstgräs
19:15 Torslanda IK - IK Oddevold 0 - 5 Torslandavallen 2 Konstgräs
20:00 Skövde AIK - Lidköpings FK 2 - 2 Lillegårdens IP, B-plan
20:15 IF Warta - Utsiktens BK 0 - 2 Sälöfjordsvallen 2 K.Gräs
P19 Div.1 - Region 1
19:00 IF Lödde - Lunds BK 0 - 6 Tolvans IP A-plan
P17 Allsvenskan Södra - vår
15:00 Malmö FF - Degerfors IF 5 - 0 Malmö Stadionområdet plan 7
18:00 Helsingborgs IF - Lunds BK 4 - 1 Olympiafältet Plan 6
P17 Allsvenskan Norra - vår
16:00 GIF Sundsvall - IFK Lidingö FK 3 - 2 NP3 Arena
16:00 Hammarby IF FF - Umeå FC Akademi 4 - 0 Hammarby IP 1
20:00 Bele Barkarby FF - Djurgården 2 - 4 Strömvallen 1
P17 Div.1 - Region 6 (Norr)
19:30 Bodens BK FF - Ersmarks IK 2 - 0 Boden Arena
P17 Div.1 - Region 5
13:00 Dalkurd FF - IK Brage 2 - 7 Österängens IP
17:30 Strands IF - IFK Stocksund 1 - 3 Glysisvallen
20:15 Täby FK - Enskede IK 4 - 0 Tibblevallen (Täby SC 2)
P17 Div.1 - Region 4
19:30 Västerås SK FK - IFK Kumla 3 - 1 Solid Park Arena
P17 Div.1 - Region 3
18:30 Östers IF - Hovshaga AIF 5 - 1 Myresjöhus Arena 1
P17 Div.1 - Region 2
19:30 IFK Skövde FK - Norrby IF 5 - 4 Lillegårdens IP, C-plan, Konstgräs
P17 Div.1 - Region 1
19:00 Falkenbergs FF - Vellinge IF 3 - 3 Kristineslätt IP 1
19:00 IF Limhamn Bunkeflo - Ängelholms FF 0 - 3 Brovallen, Bunkeflostrand konstgräs
P16 Nationell Grupp 1
19:00 Östers IF - Bjärreds IF 4 - 2 Värendsvallen Hybridgräs
P16 Nationell Grupp 2
19:00 Vinbergs IF - Helsingborgs IF 5 - 4 Vinåvallen A
19:00 Ängelholms FF - Kinna IF 3 - 3 Nya Träningsplanerna, Ängelholm Hybridplan
P16 Nationell Grupp 3
19:00 IF Elfsborg - Skoftebyns IF 2 - 1 Borås Arena 2
P16 Nationell Grupp 4
19:30 Karlslunds IF HFK - Örebro SK FK 1 - 1 Karlslund Arena
20:00 IFK Nyköping - IFK Norrköping FK 0 - 5 Rosvalla IP C
P16 Nationell Grupp 5
19:00 Djurgårdens IF FF - IK Franke 7 - 0 Kaknäs 2
P16 Nationell Grupp 6
13:00 GIF Sundsvall - IK Brage 3 - 1 NP3 Arena
16:30 Sandvikens IF - FC Djursholm 1 - 6 Jernvallen 5 VM-arenan konstgräs
20:15 Bollstanäs SK - AIK FF 1 - 3 Bollstanäs IP 1
SM F17 Norra Norrland
19:30 Sunderby SK - Luleå SK 1 - 3 Sundis
19:45 Gimonäs Umeå IF - Piteå IF FF (2) 1 - 1 Ålidhem Arena
SM F17 Mellersta Norrland
19:00 IFK Timrå - IF Team Hudik 1 - 1 Bergeforsens Idrottsplats
19:00 Ope IF (1)/Svegs IK - Ope IF (2) 12 - 0 Odensala Sportfält 1
19:00 Selånger FK/Alnö IF - Sundsvalls DFF/Sidsjö Böle 4 - 2 Selånger IP
19:00 Ås IF - Frösö IF 1 - 1 Hovängen
SM F17 Norra Svealand
19:00 Ornäs BK - Gefle IF FF 3 - 1 Ornäs IP
19:00 Vaksala SK - Kvarnsvedens IK 0 - 4 Årsta IP 1
SM F17 Västra Götaland
19:30 Hovås Billdal IF - Jitex Mölndal BK 6 - 1 Hovåsvallen 1 Gräs
Träningsmatcher Elit, herr
Falkenbergs FF - IFK Norrköping FK Falcon Alkoholfri Arena
17:00 AIK - BK Häcken 1 - 1 Långevi
18:00 Hammarby - Kalmar FF Ekevallen