Matcher idag - Svenska Fotbollförbundet

Välj förbund och datum
Matcher 2019-10-19
Tid Match Resultat Anläggning
Allsvenskan, herrar
13:30 Helsingborgs IF - BK Häcken 0 - 2 Olympia, Helsingborg
16:00 Östersund - IK Sirius FK 2 - 0 Jämtkraft Arena
Superettan
13:30 GAIS - Varbergs BoIS FC 0 - 1 Gamla Ullevi
16:00 IF Brommapojkarna - Dalkurd 2 - 1 Grimsta IP 1
16:00 Västerås SK FK - Mjällby AIF 2 - 2 Solid Park Arena
Div 1 Norra, herrar
14:00 BK Forward - Gefle IF FF 4 - 2 Trängens IP
15:00 Sandvikens IF - Nyköpings BIS 1 - 3 Jernvallen
16:00 FC Linköping City - Karlslunds IF HFK 6 - 1 Linköping Arena
16:00 IF Sylvia - Carlstad United BK 2 - 2 Östgötaporten
Div 1 Södra, herrar
14:00 Tvååkers IF - Lunds BK 2 - 2 Övrevi C
15:00 Ljungskile SK - IK Oddevold 2 - 1 Skarsjövallen
15:00 Oskarshamns AIK - Torns IF 2 - 1 Arena Oskarshamn
16:00 Skövde AIK - Utsiktens BK 1 - 2 Södermalms IP
16:00 Åtvidabergs FF - Lindome GIF 0 - 0 Kopparvallen
OBOS Damallsvenskan
15:00 Kungsbacka DFF - KIF Örebro DFF 1 - 5 Påskbergsvallen A
18:00 Eskilstuna United DFF - Kristianstads DFF 5 - 0 Tunavallen
Elitettan
12:30 IF Brommapojkarna - Hammarby IF FF 1 - 1 Grimsta IP 1
15:00 IK Uppsala Fotboll - Mallbackens IF Sunne 3 - 0 Lötens IP Konstgräs
16:00 AIK - IFK Kalmar 3 - 1 Skytteholms IP 1
Kval till div 2 herrar, omg. 2
14:00 IFK Österåker FK - Valbo FF 1 - 0 Österåkers Friidrottsarena
14:00 Laholms FK - IFK Malmö FK 1 - 2 Glänninge Park A
14:00 Landvetter IS - IFK Åmål 0 - 1 Landvetter IP A-plan
14:00 Notvikens IK - Sandviks IK 4 - 0 Tunavallen
14:00 Pukebergs BK - IFÖ Bromölla IF 0 - 1 Pukevallen
14:00 Trosa-Vagnhärad SK - IFK Aspudden-Tellus 2 - 1 Häradsvallen KG
Kval till div 1 herrar, omg. 1, grupp 2
14:00 Grebbestads IF - BK Olympic 1 - 1 Sparvallen Tanumshede
Kval till div 3 herrar, grupp 1
14:00 Harads IF - Skogså IF 1 - 0 Boden Arena
14:00 Lycksele IF - Infjärdens SK 4 - 0 Tannens IP
Kval till div 3 herrar, grupp 2
14:00 Arnäs IF - Tegs SK Fotboll 0 - 8 HumanResurs Arena A 11
14:00 Lucksta IF - Offerdals IF 4 - 1 NP3 Arena
Kval till div 3 herrar, grupp 3
14:00 Delsbo IF - Dala-Järna IK 6 - 0 Glysis Sparbanken Arena
14:00 Säters IF FK - Hille IF 2 - 2 Säters IP
Kval till div 3 herrar, grupp 4
14:00 IFK Sunne - KB Karlskoga FF 1 - 2 Fryxellska skolan
14:00 IK Sturehov - Arboga Södra IF 3 - 1 Sörbyvallen Örebro Konstgräs
Kval till div 3 herrar, grupp 5
12:00 Levide IF - Spånga IS FK 1 - 1 Levide IP
12:00 Vaksala SK - Håbo FF 1 - 0 Årsta IP Konstgräs
Kval till div 3 herrar, grupp 6
14:00 AC Primavera - Assyriska United IK 0 - 1 Ekängens IP KG
14:00 Enhörna IF - Boo FF 3 - 1 Friluftsgården, Enhörna
Kval till div 3 herrar, grupp 7
14:00 Malmslätts AIK - Norrköpings IF Bosna 5 - 1 Hellgrenshagen
14:00 Tranås FF - Aneby SK 2 - 4 Bredstorps IP
Kval till div 3 herrar, grupp 8
14:00 Jonsereds IF - IFK Skövde FK 0 - 3 Jonsereds IP 1 Gräs
14:00 KF Velebit - Munkedals IF 7 - 3 Bravida Arena
Kval till div 3 herrar, grupp 9
14:00 Kortedala IF - Åsarp-Trädet FK 0 - 0 Bergsjövallen 2 Konstgräs
14:00 Melleruds IF - Kinna IF Inst. Rådavallen
Kval till div 3 herrar, grupp 10
14:00 Glömminge-Algutsrums IF - Lagans AIK 1 - 0 Glömmingelunden
14:00 Nättraby GoIF - Lindås-Långasjö FF 1 - 6 Nättraby IP
Kval till div 3 herrar, grupp 11
14:00 Waggeryds IK - FK Besa 8 - 0 Vaggeryds IP
14:00 Åsa IF - Kungsbacka IF 1 - 2 Åsa IP A
P19 Allsvenskan Slutspelsserie
14:00 AIK - Östers IF 3 - 0 Skytteholms IP 2
14:00 BK Häcken - Djurgården 4 - 3 Gothia Park konstgräs
14:00 Hammarby IF FF - IK Sirius FK 6 - 0 Hammarby IP 1
14:00 IF Brommapojkarna - GIF Sundsvall 4 - 2 Grimsta IP 2
14:00 IF Elfsborg - IFK Norrköping FK 2 - 0 Borås Arena
14:00 Kalmar FF - Helsingborgs IF 4 - 1 Gasten IP
14:00 Malmö FF - IFK Göteborg 4 - 1 Malmö Stadionområdet Hybridplanen
P19 Allsvenskan Södra Nedflyttningsserie
14:00 Ängelholms FF - IFK Värnamo 1 - 3 Ängelholms IP A-plan
Kval till P19 Allsvenskan - Grupp 1
16:00 IK Frej Täby FK - Enskede IK 2 - 2 Vikingavallen/Täby IP 1
P17 Allsvenskan Södra Nedflyttningsserie
14:00 Degerfors IF - Trelleborgs FF 0 - 2 Stora Valla
18:30 Örgryte IS FF - Lunds BK 2 - 3 Hammarviken Arena
P17 Allsvenskan Norra Nedflyttningsserie
13:00 Älvsjö AIK FF - GIF Sundsvall 1 - 1 Älvsjö IP 1
Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1
14:30 IFK Stocksund - Tullinge Triangel Pojkar FK 6 - 1 Danderyd Arena 1
Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 2
14:00 Mjällby AIF - Jönköpings Södra IF 2 - 3 Strandvallen A-plan
P16 Nationell B1
13:00 Bjärreds IF - FK Karlskrona 0 - 8 Borgeby IP A-plan
P16 Nationell Slutspel
11:30 Malmö FF - AIK FF 5 - 2 Malmö Stadionområdet Hybridplanen
SM F17 år Slutspel
15:00 Umeå IK FF - AIK FF 1 - 0 Umeå Energi Arena SOL
Svenska Futsalligan 2019/20
11:30 Torslanda IK - Athletic FC Eskilstuna 3 - 6 Torslandahallen A
13:00 Borås AIK - Djurgårdens IF FF 7 - 3 Boråshallen
13:30 Örebro SK Futsalklubb - IFK Uddevalla 2 - 3 Gamla Idrottshuset, Örebro
Futsal div. 1 Västra Götaland, herrar
14:00 Halmstads BK - Färgelanda IF 6 - 6 Högskolehallen
15:00 Sotenäs FF - FC Lidköping United 5 - 7 Sotenäs Idrottshall
Futsal div. 1 Östra Götaland, herrar
17:30 Ektorp FK - Norrköping Futsal Klubb 2 - 7 Mässhallen
Futsal div. 1 Norra Svealand, herrar
17:30 Sevdah IF - Ankaret FK 2 - 4 Rosershallen
20:00 Märsta IK - Västerås AFG 1 - 7 Rosershallen