Matcher idag - Svenska Fotbollförbundet

Välj förbund och datum
Matcher 2019-10-20
Tid Match Resultat Anläggning
Allsvenskan, herrar
15:00 Falkenbergs FF - AIK 1 - 5 Falcon Alkoholfri Arena
15:00 Hammarby - Malmö FF 2 - 0 Tele2 Arena
17:30 IFK Norrköping FK - Kalmar FF 1 - 0 Östgötaporten
Superettan
15:00 IK Brage - Jönköpings Södra IF 3 - 1 Domnarvsvallen
17:30 Norrby IF - Trelleborgs FF 4 - 0 Borås Arena
Div 1 Norra, herrar
15:00 Akropolis IF - Vasalunds IF 3 - 1 Spånga IP 1
15:00 Bodens BK FF - Karlstad BK 4 - 2 Boden Arena
15:00 Sollentuna FF - Team TG FF 1 - 2 Sollentunavallen 1
16:00 Umeå FC - Rynninge IK 3 - 1 Umeå Energi Arena SOL
Div 1 Södra, herrar
16:00 IFK Värnamo - Assyriska Turabdin IK 0 - 1 Finnvedsvallen
16:00 Landskrona BoIS - Eskilsminne IF 2 - 0 Landskrona IP A-plan
17:00 FC Trollhättan - Kristianstad FC 1 - 1 Edsborgs IP A-plan
OBOS Damallsvenskan
13:00 Djurgårdens IF FF - Piteå IF DFF 3 - 3 Stockholms Stadion 1
15:00 FC Rosengård - Vittsjö GIK 1 - 1 Malmö IP
15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Växjö DFF 2 - 1 Valhalla 1 Konstgräs
17:00 Linköpings FC - IF Limhamn Bunkeflo 3 - 0 Linköping Arena
Elitettan
12:00 Lidköpings FK - Morön BK 3 - 1 Framnäs IP A-plan
12:00 Umeå IK FF - Borgeby FK 2 - 0 Umeå Energi Arena SOL
13:30 Sundsvalls DFF - Asarums IF FK 0 - 1 NP3 Arena
16:00 Assi IF - Kvarnsvedens IK 0 - 0 Skogsvallen
Kval till div 1 herrar, omg. 1, grupp 1
15:00 Ytterhogdals IK - Karlbergs BK 2 - 2 Svedjevallen
Kval till div 3 herrar, grupp 12
14:00 BK Flagg - Veberöds AIF 0 - 2 Kirsebergs IP, konstgräs
14:00 VMA IK - Rydsgårds AIF Inst. Arkelstorps IP A-plan
P19 Allsvenskan Södra Nedflyttningsserie
14:00 Åtvidabergs FF - Örgryte IS FF 2 - 7 Kopparvallen
16:00 Halmstads BK - Mjällby AIF 1 - 1 Halmstad Arena P6
P19 Allsvenskan Norra Nedflyttningsserie
13:00 Gefle IF FF - Vasalunds IF 1 - 1 Gavlevallen
P17 Allsvenskan Slutspelsserie
14:00 BK Häcken - Helsingborgs IF 2 - 1 Bravida Arena
14:00 Djurgården - IFK Norrköping FK 1 - 3 Bosön 2 Vinnarhallen
14:00 Halmstads BK - Malmö FF 3 - 2 Halmstad Arena P1
14:00 Hammarby IF FF - IK Sirius FK 6 - 1 Hammarby IP 1
14:00 IF Brommapojkarna - IK Frej Täby FK 3 - 0 Grimsta IP 1
14:00 IFK Göteborg - Bele Barkarby FF 2 - 1 Kviberg 5 konstgräs
14:00 Kalmar FF - AIK FF 4 - 1 Gasten IP
P17 Allsvenskan Södra Nedflyttningsserie
13:00 Örebro SK FK - IF Elfsborg 5 - 1 Behrn Arena
P17 Allsvenskan Norra Nedflyttningsserie
17:00 IFK Lidingö FK - Skiljebo SK 8 - 3 Bosön 3
P16 Nationell B1
13:00 Mjällby AIF - Östers IF 6 - 2 Strandvallen
15:00 Trelleborgs FF - Kalmar FF 4 - 0 Vångavallen, Trelleborg D-plan konstgräs
P16 Nationell B2
13:45 Landskrona BoIS - Vinbergs IF 2 - 1 Landskrona IP F-plan konstgräs
P16 Nationell B4
17:00 IK Franke - Karlslunds IF HFK 2 - 1 Råby IP 3 (konstgräs)
Svenska Spel F19 Norra
15:00 AIK FF - Umeå IK FF 0 - 3 Skytteholms IP 1
15:00 IF Brommapojkarna - IK Uppsala Fotboll 1 - 2 Stora Mossens IP 1
SM F17 år Slutspel
14:45 Lerums IS - Djurgårdens IF FF (1) 0 - 2 e.f. Rydsbergsplan 1 Konstgräs
Svenska Futsalligan 2019/20
17:00 Örebro Futsal Club - Nacka Juniors FF 7 - 3 Gamla Idrottshuset, Örebro
Futsal div. 1 Västra Götaland, herrar
15:00 FC Rosengård 1917 - Geesguud UF 4 - 2 Rosengårds Sporthall
15:30 Libertà Futsal Club - Vänersborgs FK 5 - 3 Stenungsunds Arena
Futsal div. 1 Östra Götaland, herrar
12:00 FC Real Internacional - KFUM Linköping Futsal 14 - 2 Jönköpings Idrottshus
18:30 Söder Futsalklubb - Falcao FC Stockholm 1 - 1 Vintervikshallen
Futsal div. 1 Norra Svealand, herrar
13:15 Edsbro IF - Rågsveds IF 5 - 6 Norrtälje Sportcentrum
Futsal div. 1 Norrland, herrar
16:30 Sandåkerns SK - Mariehem SK 10 - 5 Musköten 2