Thomas Dennerby

Thomas DennerbyFörbundskapten 2005-2012

Född/Born: 1959-08-13

Spelarkarriär/Career as player:
Hammarby IF 1977-85, Spårvägens FF 86-87. Caps: 7 U21, 20 U19 (3 goals), 6 U17.

Tränarkarriär/Career as coach:
Värtans IK (M), Spårvägens FF (M), Hammarby IF (M & W), Djurgården/Älvsjö (2003-04), ass national team coach Jan-June 2005., National team coach July 2005-

Euro 2005 (ass.), World Cup 2007, Olympics 2008, Euro 2009, Bronze medal World Cup 2011, Olympics 2012.
Two league titles, one cup title - all with Djurgården/Älvsjö. (M: one league title as assistant coach at Hammarby).
Coach of the Year 2004.

Samtliga förbundskaptener damlandslaget genom tiderna
Previous coaches women's national team
1973: Christer Molander
1974-76: Hasse Karlsson
1977-78: Tord Grip
1979: Ulf Bergquist
1980-87: Ulf Lyfors
1988-91: Gunilla Paijkull
1992-96: Bengt Simonsson
Sep 96-June 2005: Marika Domanski Lyfors
July 05-:Sept 2012 Thomas Dennerby