Så spelas VM 2006

VM i Tyskland spelas mellan den 9 juni och den 9 juli 2006 på tolv orter. I gruppspelet kommer alla nationer att spela på en ny ort varje match.
Spelplatser, arena, kapacitet i VM

1. Hamburg
, World Cup Stadium, 45.442, nybyggd
2. Hannover, World Cup Stadium, 39.297, renovering av Niedersachsenstadion
3. Berlin, Olympiastadion, 66.021, renoverad
4. Gelsenkirchen, Arena AufSchalke, 48.426, från 2001
5. Dortmund, Westfalenstadion, 60.285, renovering av VM-arenan från 1974
6. Leipzig, Zentralstadion, 38.898, totalrenovering
7. Köln, World Cup Stadium, 40.590, totalrenovering av Müngersdorfer
8. Frankfurt, Waldstadion, 43.324, nybyggd
9. Kaiserslautern, Fritz Walter, 41.513, utbyggnad
10. Nürnberg, Frankenstadion, 36.898, utbyggnad
11. Stuttgart, Gottlieb-Daimler, 47.757, renoverad
12. München, World Cup Stadium, 59.416, nybyggd
Mer fakta om orter och arenor hittar du här.
Information om svenska vm-biljetter, se länk till höger Spelschema VM 2006

Gruppspel

Grp
Fr 9 juni A Tyskland-Costa Rica 18.00 München
A Polen-Ecuador 21.00 Gelsenkirchen
Lö 10 juni B England-Paraguay 15.00 Frankfurt
B Trinidad-Sverige 18.00 Dortmund
C Argentina-Elfenbenskusten 21.00 Hamburg
Sö 11 juni C Serbien-M.-Holland 15.00 Leipzig
D Mexiko-Iran 18.00 Nürnberg
D Angola-Portugal 21.00 Köln
Må 12 juni E Italien-Ghana 21.00 Hannover
E USA-Tjeckien 18.00 Gelsenkirchen
F Australien-Japan 15.00 Kaiserslautern
Ti 13 juni F Brasilien-Kroatien 21.00 Berlin
G Frankrike-Schweiz 18.00 Stuttgart
G Sydkorea-Togo 15.00 Frankfurt
On 14 juni H Spanien-Ukraina 15.00 Leipzig
H Tunisien-Saudiarabien 18.00 München
A Tyskland-Polen 21.00 Dortmund
To 15 juni A Ecuador-Costa Rica 15.00 Hamburg
B England-Trinidad 18.00 Nürnberg
B Sverige-Paraguay 21.00 Berlin
Fr 16 juni C Argentina-Serbien-M. 15.00 Gelsenkirchen
C Holland-Elfenbenskusten 18.00 Stuttgart
D Mexiko-Angola 21.00 Hannover
Lö 17 juni D Portugal-Iran 15.00 Frankfurt
E Italien-USA 18.00 Kaiserslautern
E Tjeckien-Ghana 21.00 Köln
Sö 18 juni F Brasilien-Australien 18.00 München
F Japan-Kroatien 15.00 Nürnberg
G Frankrike-Sydkorea 21.00 Leipzig
Må 19 juni G Togo-Schweiz 15.00 Dortmund
H Spanien-Tunisien 21.00 Stuttgart
H Saudiarabien-Ukraina 18.00 Hamburg
Ti 20 juni A Ecuador-Tyskland 16.00 Berlin
A Costa Rica-Polen 16.00 Hannover
B Paraguay-Trinidad 21.00 Kaiserslautern
B Sverige-England 21.00 Köln
On 21 juni C Holland-Argentina 21.00 Frankfurt
C Elfenbenskusten-Serbien-M. 21.00 München
D Portugal-Mexiko 16.00 Gelsenkirchen
D Iran-Angola 16.00 Leipzig
To 22 juni E Tjeckien-Italien 16.00 Hamburg
E Ghana-USA 16.00 Nürnberg
F Japan-Brasilien 21.00 Dortmund
F Kroatien-Australien 21.00 Stuttgart
Fr 23 juni G Schweiz-Sydkorea 21.00 Hannover
G Togo-Frankrike 21.00 Köln
H Ukraina-Tunisien 16.00 Berlin
H Saudiarabien-Spanien 16.00 Kaiserslautern
Utslagsfasen
Åttondelsfinaler
Lö 24 juni 1 1A-2B 17.00 München
3 1C-2D 21.00 Leipzig
Sö 25 juni 2 1B-2A 17.00 Stuttgart
4 1D-2C 21.00 Nürnberg
Må 26 juni 5 1E-2F 17.00 Kaiserslautern
7 1G-2H 21.00 Köln
Ti 27 juni 6 1F-2E 17.00 Dortmund
8 1H-2G 21.00 Hannover
Kvartsfinaler
Fr 30 juni A 1-3 17.00 Berlin
C 5-7 21.00 Hamburg
Lö 1 juli B 2-4 17.00 Gelsenkirchen
D 6-8 21.00 Frankfurt
Semifinaler
Ti 4 juli A-C 21.00 Dortmund
On 5 juli B-D 21.00 München
Om tredjepris
Lö 8 juli - 21.00 Stuttgart
Final
Sö 9 juli - 20.00 Berlin