Landskampsprogram 2012

Landskampsprogram
Tid Match Resultat Spelplats Typ Sänds i
Landskamper herr senior A
2012-01-18 17:00 (19:00 lokal tid) Sverige - Bahrain 2 - 0 Al Gharafa Stadium Herrar A Landskamp TV4 Sport
2012-01-23 14:00 (16:00 lokal tid) Qatar - Sverige 0 - 5 Al Sadd Sports Club Herrar A Landskamp TV4
2012-02-29 20:30 Kroatien - Sverige 1 - 3 Maksimir-stadion Herrar A Landskamp TV3
2012-05-30 20:15 Sverige - Island 3 - 2 Gamla Ullevi Herrar A Landskamp TV4
2012-06-05 19:00 Sverige - Serbien 2 - 1 Råsunda Herrar A Landskamp TV4
2012-06-11 20:45 (21:45 lokal tid) Ukraina - Sverige 2 - 1 NSK Olimpiysky Herrar A EM-slutspel Grupp D SVT
2012-06-15 20:45 (21:45 lokal tid) Sverige - England 2 - 3 NSK Olimpiysky Herrar A EM-slutspel Grupp D TV4
2012-06-19 20:45 (21:45 lokal tid) Sverige - Frankrike 2 - 0 NSK Olimpiysky Herrar A EM-slutspel Grupp D SVT
2012-08-15 20:00 Sverige - Brasilien 0 - 3 Råsunda Herrar A Landskamp TV4
2012-09-06 19:00 Sverige - Kina 1 - 0 Olympia Herrar A Landskamp TV4 Sport
2012-09-11 20:30 Sverige - Kazakstan 2 - 0 Stadion Herrar A VM-kval TV4
2012-10-12 18:00 (17:00 lokal tid) Färöarna - Sverige 1 - 2 Tórsvöllur Herrar A VM-kval TV4
2012-10-16 20:45 Tyskland - Sverige 4 - 4 Olympiastadion Herrar A VM-kval Kanal 5
2012-11-14 20:30 Sverige - England 4 - 2 Nationalarenan, Friends Arena Herrar A Landskamp TV4
Landskamper dam senior A
2012-01-17 15:00 Norge - Sverige 0 - 2 La Manga Club A Damer Landskamp
2012-02-29 16:00 (15:00 lokal tid) Sverige - Kina 1 - 0 Estádio Municipal Damer Algarve Cup Grupp A
2012-03-02 14:30 (13:30 lokal tid) Island - Sverige 1 - 4 Parque Desportiva da Nora Damer Algarve Cup Grupp A
2012-03-05 16:30 (15:30 lokal tid) Sverige - Tyskland 0 - 4 Estádio Municipal Da Bela Vista Damer Algarve Cup Grupp A Eurosport
2012-03-07 12:00 (Ändrad avsparkstid till 11.00 lokal tid) Match om 3:e pris. Sverige - USA 0 - 4 Estádio Municipal Da Bela Vista Damer Algarve Cup placeringsmatcher
2012-03-31 14:00 Sverige - Kanada 3 - 1 Malmö Stadion Damer Landskamp TV4 Sport
2012-05-26 16:00 (15:00 lokal tid) Skottland - Sverige 1 - 4 Starks Park Damer Landskamp
2012-06-16 16:00 Sverige - USA 1 - 3 Örjans Vall Damer Volvo Winners Cup TV4 Sport
2012-06-20 19:15 Sverige - Japan 0 - 1 Gamla Ullevi Damer Volvo Winners Cup TV4 Sport
2012-07-20 17:00 16:00 lokal tid. Storbritannien - Sverige 0 - 0 Riverside Stadium Damer Landskamp
2012-07-25 20:45 (19:45 lokal tid) Sverige - Sydafrika 4 - 1 Ricoh Arena Damer OS Grupp F SVT1
2012-07-28 13:00 (12:00 lokal tid) Japan - Sverige 0 - 0 Ricoh Arena Damer OS Grupp F SVT1
2012-07-31 15:30 (14:30 lokal tid) Kanada - Sverige 2 - 2 Saint James Park Damer OS Grupp F Kunskapskanalen
2012-08-03 13:00 Kvartsfinal
(12:00 lokal tid) Sverige - Frankrike 1 - 2 Hampden Park Damer OS-slutspel SVT1
2012-09-15 15:00 Sverige - Nederländerna 2 - 1 Gamla Ullevi Damer Landskamp TV4 Sport
2012-10-23 19:00 Sverige - Schweiz 3 - 0 Myresjöhus Arena Damer Landskamp TV4 Sport
Landskamper herr senior U21
2012-02-29 18:00 Ryssland - Sverige 4 - 1 Estadio de Marbella Herrar U21 Landskamp
2012-05-31 19:30 (20:30 lokal tid) Ukraina - Sverige 6 - 0 Obolon Stadium Herrar U21 EM-kval TV4 Sport
2012-06-06 19:15 Sverige - Malta 4 - 0 Örjans Vall Herrar U21 EM-kval TV4 Sport Xtra
2012-06-13 18:00 Sverige - Finland 3 - 0 Guldfågeln Arena Herrar U21 EM-kval TV4 Sport Extra
2012-08-15 18:00 Sverige - Rumänien 0 - 2 Stadsparksvallen Herrar U21 Landskamp TV4 SportXtra
2012-09-06 21:00 Slovenien - Sverige 2 - 1 Ljudski vrt Herrar U21 EM-kval TV4 Sport
2012-09-10 19:15 Sverige - Ukraina 2 - 1 Guldfågeln Arena Herrar U21 EM-kval TV4 Sport
2012-10-12 21:00 Italien - Sverige 1 - 0 Stadio Adriatico Herrar U21 EM Playoff TV4 Sport
2012-10-16 18:00 Sverige - Italien 2 - 3 Guldfågeln Arena Herrar U21 EM Playoff TV4 Sport
2012-11-14 15:15 Tjeckien - Sverige 1 - 1 Viktoria Zizkov-stadion Herrar U21 Landskamp TV10
Landskamper dam senior WU23
2012-02-26 13:00 USA - Sverige 2 - 0 La Manga Club A Damer U23 La Manga-turneringen
2012-02-28 16:00 Sverige - Norge 3 - 0 La Manga Club A Damer U23 La Manga-turneringen
2012-03-01 13:00 Efterföljande straffläggning vanns av Sverige med 5-4. England - Sverige 2 - 2 La Manga Club A Damer U23 La Manga-turneringen
2012-05-24 18:00 Tyskland - Sverige 2 - 0 Victoria-Stadion Hoheluft Damer U23 Landskamp
2012-06-13 18:00 Norge - Sverige 4 - 2 Øverlands Minde Damer U23 3-nations
2012-06-15 18:00 USA - Sverige 1 - 1 Øverlands Minde Damer U23 3-nations
2012-10-24 19:00 Sverige - Norge 2 - 1 Jämtkraft Arena Damer U23 Landskamp
Landskamper herr ungdom U19
2012-02-09 14:00 Plan A. Sverige - Norge 0 - 1 La Manga Club A P19 La Manga-turnering
2012-02-11 17:00 Plan A. Portugal - Sverige 1 - 2 La Manga Club A P19 La Manga-turnering
2012-02-13 14:00 Sverige - Ungern 0 - 2 La Manga Club A P19 La Manga-turnering
2012-06-10 18:00 19.00 lokal tid. Rumänien - Sverige 3 - 1 Centrul de Fotbal Buftea P18 Landskamp
2012-06-12 18:00 19.00 lokal tid. Rumänien - Sverige 3 - 2 Centrul de Fotbal Buftea P18 Landskamp
2012-08-14 18:00 Sverige - Finland 2 - 0 Lindvallen P18 Landskamp
2012-08-16 13:00 Sverige - Finland 2 - 1 ABB Arena P18 Landskamp
2012-09-04 19:00 Sverige - Finland 2 - 1 Studenternas IP P19 Landskamp
2012-09-06 11:30 Sverige - Finland 1 - 1 Midgårdsvallen Naturgräs P19 Landskamp
2012-09-06 19:00 Sverige - Danmark 1 - 2 Falkenbergs IP P18 3-nations i Halland
2012-09-10 14:00 Norge - Sverige 2 - 2 Vinåvallen P18 3-nations i Halland
2012-09-11 18:00 Sverige - Slovakien 0 - 1 Västra Mark IP P17 Landskamp (U19)
2012-09-13 13:00 Sverige - Slovakien 1 - 1 Västra Mark IP P17 Landskamp (U19)
2012-10-10 15:00 Wales - Sverige 1 - 3 SRC Bakovci-stadion U19 EM-kval 1
2012-10-12 15:00 Sverige - Ryssland 1 - 3 Sportni Park U19 EM-kval 1
2012-10-15 15:00 Slovenien - Sverige 1 - 1 Sportni Park U19 EM-kval 1
Landskamper dam ungdom WU19
2012-03-04 16:00 Plan G. Sverige - Nederländerna 3 - 0 La Manga Club A F19 La Manga-turneringen
2012-03-06 16:00 Sverige vann särskiljande straffläggning med 6-5. Sverige - Skottland 0 - 0 La Manga Club A F19 La Manga-turneringen
2012-03-08 12:00 Plan A. Italien - Sverige 0 - 4 La Manga Club A F19 La Manga-turneringen
2012-03-31 16:00 Sverige - Nordirland 3 - 0 Behrn Arena WU19 EM-kval 2
2012-04-02 18:00 Polen - Sverige 1 - 3 Tunavallen WU19 EM-kval 2
2012-04-05 15:00 Sverige - Tyskland 1 - 0 Solid Park Arena WU19 EM-kval 2
2012-07-02 18:30 (19:30 lokal tid) England - Sverige 0 - 1 Mardan Sport Complex F19 EM Grupp B
2012-07-05 20:30 (21:30 lokal tid) Serbien - Sverige 1 - 5 Mardan Sport Complex F19 EM Grupp B
2012-07-08 18:30 (19:30 lokal tid) Sverige - Spanien 0 - 0 Mardan Sport Complex F19 EM Grupp B
2012-07-11 20:00 Semifinal. (21:00 lokal tid) Danmark - Sverige 1 - 3 World of Wonders Football Centre F19 EM Slutspel
2012-07-14 20:00 Sverige - Spanien 1 - 0 e.f. Mardan Sport Complex F19 EM Slutspel
2012-08-05 11:00 Tyskland - Sverige 7 - 0 Stadion am Eisenbrand U20 dam Landskamp
2012-09-16 15:00 Sverige - Norge 1 - 1 Sporthälla IP F18 Landskamp
2012-09-18 19:00 Sverige - Norge 2 - 0 Tingvalla IP F18 Landskamp
2012-10-19 17:00 (16:00 lokal tid) England - Sverige 1 - 1 St George's Park U20 dam Landskamp
2012-10-20 11:00 (13:00 lokal tid) Sverige - Slovenien 6 - 0 Gigant Sport Complex WU19 EM-kval 1
2012-10-21 16:00 (15:00 lokal tid) Wales - Sverige 0 - 2 St George's Park U20 dam Landskamp
2012-10-22 11:00 (13:00 lokal tid) Sverige - Azerbajdzjan 10 - 0 Gigant Sport Complex WU19 EM-kval 1
2012-10-25 14:00 (16:00 lokal tid) Ryssland - Sverige 0 - 0 Gigant Sport Complex WU19 EM-kval 1
2012-11-21 18:00 Sverige - Tyskland 0 - 4 Tipshallen F18 Landskamp
Landskamper herr ungdom U17
2012-02-08 13:00 Plan G. Tjeckien - Sverige 0 - 2 La Manga Club A P17 La Manga-turnering
2012-02-10 13:00 Plan G. Sverige - Norge 3 - 2 La Manga Club A P17 La Manga-turnering
2012-02-12 13:00 Plan G. Slovakien - Sverige 2 - 2 La Manga Club A P17 La Manga-turnering
2012-03-24 18:00 Sverige - Schweiz 2 - 0 Stade Maurice Boyau U17 Elite Round Grupp 1
2012-03-26 15:00 Italien - Sverige 0 - 0 Stade Municipal de l'Argenté U17 Elite Round Grupp 1
2012-03-29 18:00 Sverige - Frankrike 1 - 3 Stade Guy Boniface U17 Elite Round Grupp 1
2012-05-29 17:00 (18:00 lokal tid) Bulgarien - Sverige 0 - 2 Hristo Botev-stadion P16 Landskamp
2012-05-31 16:00 (17:00 lokal tid) Bulgarien - Sverige 1 - 0 Hristo Botev-stadion P16 Landskamp
2012-07-17 19:00 Sverige - Norge 1 - 1 Vinåvallen P17 4-nations Halland
2012-07-19 19:00 Island - Sverige 2 - 0 Övrevi IP P17 4-nations Halland
2012-07-21 15:30 Rumänien - Sverige 0 - 3 Falkenbergs IP P17 4-nations Halland
2012-08-06 19:00 (18:00 lokal tid) Island - Sverige 1 - 2 Gundadalur P16 Nordisk pojk Grp B
2012-08-07 16:00 (15:00 lokal tid) Sverige - Danmark 3 - 1 Margáir stadion P16 Nordisk pojk Grp B
2012-08-09 19:00 (18:00 lokal tid) Flyttad från Argir p g a väderförhållandet. Sverige - Färöarna U19 4 - 1 Gundadalur P16 Nordisk pojk Grp B
2012-08-11 17:00 (16:00 lokal tid)
FINAL England - Sverige 0 - 2 Gundadalur P16 Nordisk pojk Placeringsmatcher
2012-08-21 17:30 (18.30 lokal tid) Finland - Sverige 0 - 1 Centralplan P15 Landskamp
2012-08-23 12:00 (13.00 lokal tid) Finland - Sverige 2 - 5 Agnico-Eagle Arena P15 Landskamp http://www.huuhkaja.tv/
2012-09-11 18:00 Spelas i Skövde Sverige - Skottland 0 - 0 Södermalms IP P16 Landskamp
2012-09-13 15:00 Spelas i Falköping Sverige - Skottland 1 - 3 Odenplan P16 Landskamp
2012-09-18 13:00 Sverige - Norge 2 - 1 Ockelbo IP P15 Landskamp
2012-09-20 13:30 Sverige - Norge 0 - 1 Kastvallen P15 Landskamp
2012-09-29 15:00 Sverige - Irland 1 - 1 Bashkimi-stadion U17 EM-kval 1
2012-10-02 15:00 Sverige - Rumänien 2 - 1 Bashkimi-stadion U17 EM-kval 1
2012-10-04 15:00 Makedonien - Sverige 0 - 4 Boris Trajkovski U17 EM-kval 1
Landskamper dam ungdom WU17
2012-03-27 20:00 (19:00 lokal tid) Skottland - Sverige 4 - 2 The Braidwood Motor Company Stadium F17 Landskamp
2012-03-29 14:00 (13:00 lokal tid) Skottland - Sverige 1 - 0 Albyn Park F17 Landskamp
2012-04-26 15:00 Sverige - Finland 3 - 2 Brøndby Stadion WU17 EM-kval 2
2012-04-28 15:00 Danmark - Sverige 0 - 0 Brøndby Stadion WU17 EM-kval 2 http://kanalsport.dk/
2012-05-01 16:00 Nederländerna - Sverige 2 - 1 Gentofte Stadion WU17 EM-kval 2
2012-05-11 14:00 spelas i Helsingborg Sverige - Danmark 0 - 1 Harlyckan F16 Landskamp
2012-05-13 14:00 spelas i Limhamn Sverige - Danmark 1 - 1 Limhamns IP F16 Landskamp
2012-07-09 12:00 Frankrike - Sverige 0 - 1 Coop-arena F16 Nordisk Flick Grupp A
2012-07-10 15:00 Island - Sverige 0 - 1 Breidablikk Stadion F16 Nordisk Flick Grupp A
2012-07-12 17:45 Sverige - Finland 5 - 0 Coop-arena F16 Nordisk Flick Grupp A
2012-07-14 16:15 Final Sverige - Nederländerna 3 - 5 e.s. Coop-arena F16 Nordisk Flickturnering Slutspel
2012-09-11 19:00 Sverige - Skottland 3 - 3 Gutavallen F16 Landskamp
2012-09-13 12:30 Sverige - Skottland 2 - 0 Gutavallen F16 Landskamp
2012-09-18 16:00 Sverige - Norge 3 - 4 Ockelbo IP F15 Landskamp
2012-09-20 11:00 Sverige - Norge 4 - 1 Kastvallen F15 Landskamp
2012-10-30 11:00 Sverige - Kroatien 9 - 0 Sportschule Lindabrunn WU17 EM-kval 1
2012-11-01 11:00 Sverige - Azerbajdzjan 7 - 1 Sportschule Lindabrunn WU17 EM-kval 1
2012-11-03 14:30 Österrike - Sverige 2 - 2 Sportschule Lindabrunn WU17 EM-kval 1
Landskamper futsal herr senior Futsal A
2012-12-11 19:30 Sverige - Frankrike 2 - 3 Lisebergshallen Futsal Landskamp
2012-12-12 19:30 Sverige - Frankrike 3 - 5 Lisebergshallen Futsal Landskamp

Landskampsprogrammet 2011