Landslagsdatabasen

Välj år
Sök spelare

Not. Angiven klubbtillhörighet för spelare är den gällande vid spelarens senaste landslagsrepresentation.

Landskampsprogram
Tid Match Resultat Spelplats Typ
Landskamper herr senior A
2018-01-07 18:15 Sverige - Estland 1 - 1 Zayed Sports City Stadium Landskamp Herr
2018-01-11 17:45 Sverige - Danmark 1 - 0 Zayed Sports City Stadium Landskamp Herr
2018-03-24 18:00 Sverige - Chile 1 - 2 Nationalarenan, Friends Arena Landskamp Herr
2018-03-27 20:30 Rumänien - Sverige 1 - 0 Ion Oblemenco-stadion Landskamp Herr
2018-06-02 19:45 Sverige - Danmark 0 - 0 Nationalarenan, Friends Arena Landskamp Herr
2018-06-09 19:15 Sverige - Peru 0 - 0 Ullevi Landskamp Herr
2018-06-18 14:00 (15:00 lokal tid) Sverige - Sydkorea 1 - 0 Stadion Nizjnij Novgorod Herrar A VM Grupp F
2018-06-23 20:00 (21:00 lokal tid) Tyskland - Sverige 2 - 1 Fisjt-stadion Herrar A VM Grupp F
2018-06-27 16:00 (19:00 lokal tid) Mexiko - Sverige 0 - 3 Centralstadion Herrar A VM Grupp F
2018-07-03 16:00 Åttondelsfinal. 17:00 lokal tid. Sverige - Schweiz 1 - 0 Stadion Krestovskij Herrar A VM Slutspel
2018-07-07 16:00 Kvartsfinal. 18:00 lokal tid. Sverige - England 0 - 2 Cosmos Arena Herrar A VM Slutspel
2018-09-06 20:45 Österrike - Sverige 2 - 0 Generali Arena Landskamp Herr
2018-09-10 20:45 Sverige - Turkiet 2 - 3 Nationalarenan, Friends Arena Herrar UEFA Nations League Grupp B2
2018-10-11 21:45 Ryssland - Sverige 0 - 0 Stadion Kaliningrad Herrar UEFA Nations League Grupp B2
2018-10-16 20:45 Sverige - Slovakien 1 - 1 Nationalarenan, Friends Arena Landskamp Herr
2018-11-17 18:00 Lokal tid: 20.00 Turkiet - Sverige 0 - 1 Konya Büyükşehir Arena Herrar UEFA Nations League Grupp B2
2018-11-20 20:45 Sverige - Ryssland Nationalarenan, Friends Arena Herrar UEFA Nations League Grupp B2
Landskamper dam senior A
2018-01-21 13:00 Lokal tid: 14.00 Sydafrika - Sverige 0 - 3 Green Point Stadium Dam Landskamp
2018-02-28 20:00 (19.00 lokal tid) Sverige - Kanada 3 - 1 Estádio Municipal Da Bela Vista Dam Algarve Cup Grupp B
2018-03-02 20:00 (19.00 lokal tid) Sverige - Sydkorea 1 - 1 Estádio Municipal Da Bela Vista Dam Algarve Cup Grupp B
2018-03-05 16:00 (15.00 lokal tid) Sverige - Ryssland 3 - 0 Estádio Municipal Da Bela Vista Dam Algarve Cup Grupp B
2018-03-07 19:30 Final. Lokal tid: 18.30 Nederländerna - Sverige Inst. Estádio Municipal Da Bela Vista Dam Algarve Cup final
2018-04-05 18:00 Ungern - Sverige 1 - 4 Haladás Sportkomplexum Dam VM-kval
2018-06-07 18:45 Sverige - Kroatien 4 - 0 Gamla Ullevi Dam VM-kval
2018-06-12 18:00 (19:00 lokal tid) Ukraina - Sverige 1 - 0 Arena Lviv Dam VM-kval
2018-08-30 18:45 Sverige - Ukraina 3 - 0 Gamla Ullevi Dam VM-kval
2018-09-04 17:00 Danmark - Sverige 0 - 1 Energi Viborg Arena Dam VM-kval
2018-10-04 18:45 Sverige - Norge 2 - 1 Olympia, Helsingborg Dam Landskamp
2018-10-09 18:15 Italien - Sverige 1 - 0 Stadio Giovanni Zini Dam Landskamp
2018-11-11 14:30 Lokal tid: 13.30 England - Sverige 0 - 2 AESSEAL New York Stadium Dam Landskamp
Landskamper herr senior U21
2018-03-23 15:00 17.00 lokal tid. Turkiet - Sverige 0 - 3 Alanya Oba Stadium U21 Herr EM-kval
2018-03-27 14:00 15.00 lokal tid. Cypern - Sverige 0 - 1 AEK Arena U21 Herr EM-kval
2018-06-07 17:30 Malta - Sverige 0 - 4 Centenary stadium U21 Herr EM-kval
2018-09-07 18:30 Sverige - Ungern 1 - 0 Falcon Alkoholfri Arena U21 Herr EM-kval
2018-09-11 18:30 Sverige - Turkiet 0 - 1 Olympia, Helsingborg U21 Herr EM-kval
2018-10-16 18:30 Sverige - Belgien 0 - 3 Guldfågeln Arena U21 Herr EM-kval
Landskamper dam senior WU23
2018-04-05 16:00 Sverige - USA U20 1 - 4 La Manga Club A Dam U23 Landskamp
2018-04-07 14:00 Frankrike - Sverige 4 - 1 La Manga Club A Dam U23 Landskamp
2018-04-09 12:00 Kina U20 - Sverige 0 - 6 La Manga Club A Dam U23 Landskamp
2018-06-09 15:00 Sverige - England 3 - 0 Sävstaås IP Dam U23 Landskamp
2018-08-29 15:00 USA - Sverige 2 - 0 Sarpsborg Stadion Damer U23 4-nations
2018-08-31 19:00 Norge - Sverige 2 - 0 Fredrikstad Stadion Damer U23 4-nations
2018-09-03 15:00 Sverige - England 2 - 1 Sarpsborg Stadion Damer U23 4-nations
2018-11-08 18:00 Norge - Sverige 3 - 2 Isachsen Stadion Dam U23 Landskamp
Landskamper herr ungdom U19
2018-03-21 15:00 (16:00 lokal tid) Sverige - Ukraina 0 - 0 Stadionul Ilie Oană P19 Elite Round
2018-03-24 19:00 (20:00 lokal tid) Rumänien - Sverige 2 - 1 Stadionul Ilie Oană P19 Elite Round
2018-03-27 14:00 (15:00 lokal tid) Serbien - Sverige 3 - 2 Centrul de Fotbal Buftea P19 Elite Round
2018-06-05 18:00 Sverige - Ungern 1 - 3 Gutavallen P18 3-nations
2018-06-09 16:00 Turkiet - Sverige 3 - 2 Gutavallen P18 3-nations
2018-09-06 18:00 Sverige - Norge 0 - 2 Helsingehus Arena P17 4-nations
2018-09-07 17:00 Sverige - Österrike 0 - 2 Åbyvallen P18 4-nations
2018-09-08 16:00 Sverige - Rumänien 1 - 1 Erik Hamréns plan P17 4-nations
2018-09-10 17:00 Sverige - Norge 0 - 4 Torsåkers IP P18 4-nations
2018-09-10 18:00 Österrike - Sverige 0 - 1 Sävstaås IP P17 4-nations
2018-10-11 20:00 Lokal tid: 19.00 England - Sverige 4 - 0 St George's Park P17 3-nations
2018-10-12 14:00 (15:00 lokal tid) Rumänien - Sverige 2 - 1 Centrul de Fotbal Buftea P18 Landskamp
2018-10-13 16:00 Lokal tid: 15.00 Sverige - Tjeckien 0 - 1 St George's Park P17 3-nations
2018-10-13 17:00 Sverige - Danmark 3 - 1 Marbella Football Centre P20 Landskamp
2018-10-14 10:00 (11:00 lokal tid) Rumänien - Sverige 2 - 1 Centrul de Fotbal Buftea P18 Landskamp
2018-10-15 17:00 Ryssland - Sverige 1 - 1 Marbella Football Centre P20 Landskamp
2018-11-14 17:00 (16.00 lokal tid) Sverige - San Marino 2 - 1 Nantporth P19 EM-kval 1
2018-11-17 16:00 (15.00 lokal tid) Wales - Sverige 2 - 1 Nantporth P19 EM-kval 1
2018-11-20 16:00 (15.00 lokal tid) Skottland - Sverige Belle Vue P19 EM-kval 1
Landskamper dam ungdom WU19
2018-03-02 Inställd pga snö i Glasgow Skottland - Sverige Inst. F19 Landskamp
2018-03-03 15:00 Sverige - Island 2 - 0 La Manga Club A F19 Landskamp
2018-03-04 12:00 Sverige - Frankrike 2 - 2 La Manga Club A F19 Landskamp
2018-03-06 13:00 Sverige - Island 1 - 1 La Manga Club A F19 Landskamp
2018-04-04 16:00 Sverige - Ungern 1 - 0 Globall Football Park F19 Elite Round
2018-04-07 16:00 Nederländerna - Sverige 1 - 1 Csákvár Városi Stadion F19 Elite Round
2018-04-10 16:00 Slovenien - Sverige 1 - 2 Üllö Városi Sporttelep F19 Elite Round
2018-08-31 18:00 Island - Sverige 5 - 4 Storstadion F18 Landskamp
2018-09-02 16:00 Norge - Sverige 2 - 0 Storstadion F18 Landskamp
2018-10-03 16:00 Sverige - Kazakstan 6 - 0 Harlyckans IP 1 F19 EM-kval 1
2018-10-06 14:00 Sverige - Israel 2 - 1 Vejby IP A-Plan F19 EM-kval 1
2018-10-09 18:30 Slovenien - Sverige 1 - 0 Vittsjö IP A-plan F19 EM-kval 1
2018-11-07 15:00 Belgien - Sverige 1 - 2 Centre National de Football F18 Landskamp
Landskamper herr ungdom U17
2018-02-08 18:00 Sverige - Ungern 1 - 1 La Manga Club A P17 La Manga-turnering
2018-02-10 15:00 Slovakien - Sverige 1 - 3 La Manga Club A P17 La Manga-turnering
2018-02-12 18:00 Norge - Sverige 4 - 0 La Manga Club A P17 La Manga-turnering
2018-03-09 15:30 Kroatien - Sverige 0 - 0 Aldo Drosina-stadion P17 Elite Round
2018-03-12 12:00 Sverige - Belgien 1 - 0 Aldo Drosina-stadion P17 Elite Round
2018-03-15 15:30 Sverige - Cypern 0 - 0 Stadion Zuknica P17 Elite Round
2018-04-17 15:00 Sverige - Belgien 0 - 3 Billund Stadion P16 Future 4-nations
2018-04-18 18:00 Danmark - Sverige 2 - 1 Vejen Stadion P16 Future 4-nations
2018-04-20 12:30 Sverige - Tjeckien 0 - 5 Billund Stadion P16 Future 4-nations
2018-05-04 20:00 (19:00 lokal tid) Slovenien - Sverige 0 - 2 St George's Park P17-EM Grupp B
2018-05-07 13:30 (12:30 lokal tid) Norge - Sverige 2 - 1 Pirelli Stadium P17-EM Grupp B
2018-05-10 14:00 (13:00 lokal tid) Sverige - Portugal 1 - 0 Pirelli Stadium P17-EM Grupp B
2018-05-13 15:00 Kvartsfinal. (lokal tid 14:00) Italien - Sverige 1 - 0 AESSEAL New York Stadium P17 EM-slutspel
2018-05-18 18:30 Sverige - Irland 2 - 0 Gullmarsvallen P16 UEFA 4-nations
2018-05-20 15:00 Sverige - Turkiet 0 - 0 Siljevi 1 11-manna P16 UEFA 4-nations
2018-05-22 11:00 Österrike - Sverige 2 - 1 Ivars Färg Arena P16 UEFA 4-nations
2018-08-05 14:00 (13:00 lokal tid) Sverige - Nordirland 2 - 0 Tórsvöllur P16 Nordisk pojk grp A
2018-08-07 16:00 (15:00 lokal tid) Sverige - Finland 1 - 4 Tórsvöllur P16 Nordisk pojk grp A
2018-08-09 13:00 (12:00 lokal tid) Danmark - Sverige 2 - 1 Tórsvöllur P16 Nordisk pojk grp A
2018-08-11 11:00 11.00 lokal tid. Match om 5-6:e plats. Färöarna - Sverige 0 - 3 Tórsvöllur P16 Nordisk pojk Placeringsmatcher
2018-08-21 17:30 (18:30 lokal tid) Finland - Sverige 1 - 0 Nickby Centralidrottsanläggning P15 Landskamp
2018-08-23 16:30 (17:30 lokal tid) Finland - Sverige 2 - 0 Kalevan Urheilupuisto P15 Landskamp
2018-09-04 17:00 Slovakien - Sverige 1 - 0 Mestsky stadión P16 Landskamp
2018-09-06 12:00 Slovakien - Sverige 1 - 0 Mestsky stadión P16 Landskamp
2018-09-18 17:00 Sverige - Norge 1 - 3 Skinnarvallen A P15 Landskamper
2018-09-20 17:00 Sverige - Norge 3 - 0 Prästholmens IP P15 Landskamper
2018-09-27 18:00 Sverige - Montenegro 2 - 0 Skarsjövallen P17 EM-kval 1
2018-09-30 15:00 Liechtenstein - Sverige 0 - 5 Rimnersvallen P17 EM-kval 1
2018-10-03 18:00 Sverige - Nederländerna 4 - 6 Skarsjövallen P17 EM-kval 1
Landskamper dam ungdom WU17
2018-02-28 15:00 Nederländerna - Sverige 4 - 2 Sportpark De Hanen Weide F17 Landskamp
2018-03-22 18:00 Sverige - Finland 1 - 4 La Plaine des Sports F17 Elite Round
2018-03-25 17:00 Sverige - Skottland 4 - 0 Stade André Darrigade F17 Elite Round
2018-03-28 15:00 Frankrike - Sverige 3 - 2 La Plaine des Sports F17 Elite Round
2018-05-12 15:00 Sverige - Irland 1 - 0 Havsvallen F16 UEFA-turnering
2018-05-14 18:30 Sverige - Turkiet 1 - 1 Munkedals IP F16 UEFA-turnering
2018-05-16 10:30 Österrike - Sverige 2 - 1 Nösnäsvallen 1 F16 UEFA-turnering
2018-07-02 15:00 Sverige - Island 2 - 0 Fart Kunstgress F16 Nordisk Flick Grupp B
2018-07-04 18:30 England - Sverige 1 - 2 Nammo Stadion F16 Nordisk Flick Grupp B
2018-07-06 15:00 Tyskland - Sverige 5 - 2 Ottestad Stadion F16 Nordisk Flick Grupp B
2018-07-08 16:00 Final Danmark - Sverige 4 - 3 e.f. Briskeby Stadion F16 Nordisk Flick Placeringsmatcher
2018-09-07 17:00 Sverige - Norge 3 - 3 Ekerum Park F16 Landskamp
2018-09-09 12:00 Sverige - Norge 0 - 1 Ekerum Park F16 Landskamp
2018-09-21 17:00 Avbruten pga oväder efter 63 minuter. Sverige - Norge 0 - 3 Ekerum Park F15 Landskamp
2018-09-23 12:00 Sverige - Norge 6 - 3 Ekerum Park F15 Landskamp
2018-10-09 17:00 (18:00 lokal tid) Finland - Sverige 5 - 3 Eerikkilä-hallen F15 Landskamp
2018-10-11 12:00 (13:00 lokal tid) Finland - Sverige 2 - 5 Eerikkilä-hallen F15 Landskamp
2018-10-17 15:00 Lettland - Sverige 0 - 11 Sportpark Zegersloot F17 EM-kval 1
2018-10-20 13:00 Sverige - Georgien 1 - 1 Juliana Sportpark F17 EM-kval 1
2018-10-23 19:00 Sverige - Nederländerna 1 - 1 Juliana Sportpark F17 EM-kval 1
Landskamper futsal dam senior Futsal A
2018-04-01 17:00 Sverige - Tjeckien 2 - 2 Nya Idrottshuset, Örebro (Plan 1) Futsal Damlandskamp
Landskamper futsal herr senior Futsal A
2018-04-01 19:30 Sverige - Lettland 4 - 3 Nya Idrottshuset, Örebro (Plan 1) Futsal Herrlandskamp
Landskamper futsal dam senior Futsal A
2018-04-02 12:00 Sverige - Tjeckien 2 - 1 Nya Idrottshuset, Örebro (Plan 1) Futsal Damlandskamp
Landskamper futsal herr senior Futsal A
2018-04-02 14:30 Sverige - Lettland 8 - 6 Nya Idrottshuset, Örebro (Plan 1) Futsal Herrlandskamp
Landskamper futsal dam senior Futsal A
2018-07-17 17:30 (18:30 lokal tid) Finland - Sverige 3 - 4 Tesoman Palloiluhalli Futsal Damlandskamp
2018-07-18 17:30 (18:30 lokal tid) Finland - Sverige 4 - 5 Tesoman Palloiluhalli Futsal Damlandskamp
2018-08-21 16:00 (15:00 lokal tid) Nederländerna - Sverige 4 - 5 Newry Leisure Centre Dam EM-kval Preliminary Round
2018-08-22 20:00 (19:00 lokal tid) Nordirland - Sverige 3 - 8 Newry Leisure Centre Dam EM-kval Preliminary Round
2018-08-24 16:00 (15.00 lokal tid) Sverige - Belgien 8 - 3 Newry Leisure Centre Dam EM-kval Preliminary Round
2018-09-12 16:30 Ryssland - Sverige 2 - 2 Sportska dvorana Mladost Dam EM-kval Main Round
2018-09-13 19:00 Kroatien - Sverige 3 - 2 Sportska dvorana Mladost Dam EM-kval Main Round
2018-09-15 16:30 Sverige - Slovenien 5 - 1 Sportska dvorana Mladost Dam EM-kval Main Round
Landskamper futsal herr senior Futsal A
2018-09-25 19:00 Sverige - Frankrike 0 - 3 Gavlehovshallen Alfa Futsal Herrlandskamp
2018-09-26 19:00 Sverige - Frankrike 2 - 5 Gavlehovshallen Alfa Futsal Herrlandskamp
Landskamper dam senior Inofficiell
2018-10-04 16:00 Sverige - Djurgårdens IF FF 3 - 0 Kristinebergs IP 1 Träningsmatcher
Landskamper futsal herr senior Futsal A
2018-10-29 21:00 Sverige - Nederländerna 4 - 1 Idrottshuset Sporthall Futsal Herrlandskamp
2018-10-30 20:00 Sverige - Nederländerna 2 - 4 IFU Arena Futsal Herrlandskamp
2018-12-04 19:00 Sverige - Danmark Ringkøbing-Skjern Kulturcenter Nordic Cup
Landskamper futsal herr ungdom Futsal U19
2018-12-05 Sverige - Finland ROFI Centret Futsal P19 Landskamp
Landskamper futsal herr senior Futsal A
2018-12-05 19:00 Finland - Sverige Ringkøbing-Skjern Kulturcenter Nordic Cup
Landskamper futsal herr ungdom Futsal U19
2018-12-06 10:00 Sverige - Finland ROFI Centret Futsal P19 Landskamp
Landskamper futsal herr senior Futsal A
2018-12-06 17:00 Sverige - Grönland Ringkøbing-Skjern Kulturcenter Nordic Cup
2018-12-08 12:00 Norge - Sverige Ringkøbing-Skjern Kulturcenter Nordic Cup